SLOVNÍČEK

BEAUTY SHOTS
Fotografie, která zabírá model od ramen nahoru, ukazuje vlasy, pleť, oči, úsměv, líčení. viz Head shots

BOOK
By měl být výběr těch nejlepších fotek, které nafotíte během celé své kariéry. Fotky v booku by měly být od různých fotografů s líčením od různých maskérů, focené za různých podmínek, aby byly dostatečně různorodé a co nejkomplexněji Vás representovaly.
Pokud budete fotit s dobrým fotografem, můžete očekávat, že výsledkem několikahodinového či několikadenního focení bude při troše štěstí jedna, maximálně pár fotek, které by si zasloužily být součástí booku. Když někde narazíte na nabídku "nafotím book za x-tisíc", přeložte si to jako "nafotím několik nových fotek do Vašeho stávajícího portfolia"...

FOTOTEST
Je jakousi zkouškou fotogeničnosti, tj. postupu, při kterém se zkouší různé líčení, výrazy tváře, úhly pohledu, nasvícení apod., jehož výsledkem je sada fotografií, které dávají základní představu o možnostech fotomodelu, resp. jeho vhodnosti pro konkrétní zakázku či projekt.
Také může být chápán jako prezentační fotografie focené pro model, který ještě nemá žádné profesionální fotografie popř. potřebuje rozšířit svoje portfolio o nové.

HEAD SHOTS
Foto hlavy od ramen. viz Beauty shots
Známé fotografie z titulních stran modních časopisů.

MODEL BOOK
viz Book

MODEL'S RELEASE
Smlouva ve které dává model souhlas s užitím fotografií klientem nebo zaručuje práva fotografa k publikování jeho fotografií.
V běžné praxi písemná smlouva mezi fotografema modelem, která vymezuje způsob užití fotografií pro obě strany, cenu aj.

PORTFOLIO
viz Book

SETKARTA
Plní úlohu vizitky a minibooku v jednom. Většinou jde o papírovou kartu ve formátu A5, na které bývá z jedné strany velká fotka modelu a z druhé strany několik menších. Obsahuje též základní informace o modelu (např. jméno, výška, konfekční velikost) a jméno agentury, případně přímý kontakt na model.
Většinou si jich model nechává vytisknout větší počet (stovky), aby ji mohl všude kde je třeba zanechat. Setkarta může mít samozřejmě různé podoby (může být např. jednostranná nebo může mít jiný formát), důležité je ale to, aby dobře presentovala model, tj. aby na ní byly vhodně vybrané různorodé fotografie (např. musí obsahovat jak detail tak celou postavu, jak přirozený vzhled tak pokud možno i různé druhy zajímavého nalíčení, různé výrazy apod.).

SNAPSHOT
Je výraz pro pracovní fotografii, která se používá buď jako zkouška před focením "naostro" anebo častěji jako jakýsi nejjednodušší fototest, tedy jednoduchá fotografie modelu používaná zejména pro účely castingů.
V tomto případě se většinou fotí bez nalíčení jako detail obličeje s dozadu sepnutými vlasy a fotka celé postavy, neboť slouží jako ukázka aktuální podoby modelu (protože fotky v booku mohou být starší nebo nemusí ukazovat, jak vypadá model ve skutečnosti). Mimochodem snapshot (např. pro účel návštěvy v agentuře) si může model často nafotit i sám, tj. bez profesionálního fotografického vybavení.

TEARSHEETS
Stránky modních časopisů s fotografiemi modelu, které uvádějí jeho současnou práci.
Bývají zařazeny jako součást Booku.

TEST SHOOT
též Test Shoot's, viz Fototest

TFP
Zkratka anglického spojení "time for prints" (doslovně přeloženo "čas za fotky"), který označuje dohodu o způsobu vyrovnání mezi fotografem a modelem (popř. maskérem a dalšími spolupracovníky), kdy místo finanční odměny získají zúčastnění jako honorář výsledné fotky a dohodnutá práva k jejich užití (nejčastěji jen k vlastní presentaci).
Jinými slovy model neplatí fotografovi za nafocení presentačních fotek (fototestu), resp. fotograf neplatí modelu za pózování. Dohoda TFP automaticky neznamená, že nebudete muset za fotky vůbec nic platit. Náklady na focení totiž nejsou jen čas a práce, ale též fotografický materiál a jeho zpracování, práce dalších spolupracovníků apod. Proto je třeba i při TFP dohodnout, jaké budou tyto náklady a kdo se na nich bude v jaké míře podílet, což je odvislé hlavně od toho, kdo a jak bude chtít fotky následně použít.

TFCD
Modernizovaný systém TFP, rozšířený s nástupem digitální fotografie.

Publikováno s laskavým svolením serveru FOTOTEST.CZ

fotolang

 
fotolang © 2000+