FAQ
aneb ptáte se...

Láká mě stát modelem, ale mám pocit, že už sem na to moc stará...

První odpověď vyjímečně začnu otázkou: A myslíš, že zítra (pozítří, za rok, ...) to bude lepší??
Ne? Tak na co čekáš.

Oslovil mě fotograf, jak mám poznat, že je solidní?

Věru těžká odpověď. Každé focení je o důvěře a to vždy o oboustranné. Může to znít jako fráze, ale tak jak by měl důvěřovat model fotografovi, musí věřit i fotograf modelu (asi těžko počítá s tím, že jej chceš v nestřeženém okamžiku okrást :-). Určitě je dobré být obezřetná, bohužel je na světě spousta individuí, kterým fotoaparát slouží jen jako záminka.
Ale k věci - jestliže Tě na ulici osloví fotograf, netřeba se hned bát (sám mám tento styl seznámení celkem v oblibě pro okamžitou reakci). Pokud je solidní, dá Ti na sebe kontakt (vizitku s adresou a telefonem). Pokud Tě někdo hned pozve k sobě do ateliéru, měl bych se dost na pozoru (a nachystal nohy na ramena).
Já dávám přednost "prvnímu" setkání na neutrální půdě (kavárna aj.), kde se můžem vzájemně trošku poznat (případně si prohlédnout fotky - ať již moje nebo modelu) a probrat, jak bychom si (každý) případnou spolupráci představovali, ušetříme si tak případná nedorozumění. Samozřejmostí je (pokud neproběhla) výměna kontaktů.

Láká mě zkusit si "být modelkou", ale nejsem dost hezká, fotit by se měly jen ty hezké

Všeobecně platné měřítko krásy (chválabohu) neexistuje, a tak jak jsme každý trochu jiný máme i odlišný pohled na krásno. Navíc jak se traduje žijící legenda českých fotografů Jan S., kdysi prý pronesl větu: Není ošklivých žen, jsou jen nešikovní fotografové...

Chtěla bych si na focení vzít sebou kamarádku, pro větší jistotu...

Obvykle říkám ne a mám proto více důvodů. Ten nejdůležitější pro mě je, že každá další osoba na "place" model zbytečně rozptyluje. Nehledě na dobře míněné rady, které má tendeci modelu udílet :-).
Vše výše uvedené neplatí u dětí, a to až do věku začínajících "modelek" - kde je doprovod (rodičů!) nutností.

Jak se mám připravit na "první" focení?

O tom by se dala napsat příručka, ale jedno doporučení platí všeobecně - kvalitním spánkem. A ráno si nezapomenout přibalit dobrou náladu. (podrobněji to rozebereme v článku Příprava na focení)

fotolang

 
fotolang © 2000+